top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichaela Mucha

Konference Osobní růst: inspirativní neděle


I den v týdnu, ve kterém se konference konala napovídá, že je určena pro všechny. Speakři měli témata zaměřená na všeobecné lidské blaho a pracovní produktivitu.Petr Ludwig ji výjimečně poprvé neuváděl, protože je touto dobou už v New Yorku, kde propaguje svůj Konec prokrastinace přeložený do angličtiny. Pobavilo mě, když říkal, že si tímto krokem není jistý, protože všechny jeho ideje popsané v knize čerpal hlavně z výzkumů předních amerických univerzit. Bál se, aby ho nevypískali, že jim nějaký Čech dováží něco, co oni vymysleli. Podle jeho Instastory na Instagramu se mu tam ale daří dobře. Přejme mu to.


Nádherný secesní sál kina Lucerna se už v devět ráno rychle zaplnil lidmi. Švitoření protnula až Aneta Martinek, hlavní organizátorka a evenťačka z GrowJOB institute, a hned pozvala k sobě na podium spolumoderátora Tomáše Baránka, spisovatele a ředitele nakladatelství Jan Melvil Publishing. Jak moderátorská dvojice, tak všichni speakři jsou genderově vyvážení, podotkla s úsměvem. Za pár okamžiků už Tomáš představoval prvního hosta.


Zuzana Špačková o dechu jako o efektivním nástroji k uklidnění.

Byla jím psychiatrička Zuzana Špačková, známá spíše jako instagramerka I AM ZUZ, kterou sledovalo přes 30 tisíc lidí.


„My si vykáme?,“ zeptala se udiveně hned zkraje Zuzana Tomáše. “Ano, ano, víte, já vám tykání nabídnout nemůžu. Mám méně followers,” glosoval. 😁

Tématem její přednášky bylo, jak být duševně zdravý a více si užívat přítomný okamžik. Doporučovala naštěstí už poměrně známou techniku Mindfulness. Mně se líbila její malá cvičení, která se svou psychikou provádí. Například když se jí svět před očima kaboní, tak si v hlavě připomíná, za co všechno je v životě vděčná. Každý je za něco vděčný. Je to skvělý způsob jak nedat špatné náladě šanci.


Řízená meditace a zpřítomnění celého kina Lucerna od Zuzky.

Nejpřínosnější přednášku pro mě ale měl právě Tomáš Baránek. Kdysi používal aplikaci Trello, kterou měl naprosto zahlcenou poznámkami, připomínkami a akcemi, na kterých musel být. Po čase se mu jeho pracovní nasazení vymstilo.


"Před několika lety jsem pracovně naprosto vyhořel. Když jsem se po regenerační odmlce vrátil zpátky do pracovního procesu, řekl jsem si, že takhle už ne! A přešel jsem na #BUJO."


Přešel na úžasnou metodu BulletJournal #BUJO, kdy si pomocí speciálních jednoduchých značek a pár pravidel zapisujete svou veškerou agendu do čistého papírového zápisníku. Konkrétní specifika této metody můžete nalézt na www.bulletjournal.com. Česká kniha vyjde, jak jinak než u Jan Melvil Publishing, někdy v polovině roku.


Proč upřednostňuje psaní na papír? Protože, když píšeme svou vlastní rukou, tak si tam toho prostě tolik nenapíšeme, máme to pod absolutní kontrolou, a také nám nikdy nevyskočí stresující notifikace v nevhodný čas. Papír nás ani nevyruší v naší hluboké práci. Do BulletJournalu se zkrátka koukáte jen, když chcete. Jeho přednáška na tohle téma mě tolik potěšila, protože jsem také velký fanda pera a zápisníku. No dobře, tak ne pera, ale těch barevných gumovatelných propisek od Frixionu. Jsou má závislost, ale pšššt.


Tomáš představuje "MOJE BUJO", to nelze nesdílet. 👌🏽

Další metodu produktivity, kterou doporučoval, je technika Pomodoro. Když jsem si ten název v programu přečetla, v duchu jsem se uchichtla, jestli jako hodlá na pódiu vařit nějaká rajčata. No, nečekaně, nevařil. Při této technice se používá kuchyňský časovač (který je nejčastěji ve tvaru rajčete).


"Co je technika Pomodoro? Na rajčatovém časovači si nastavíte 25 minut a po tuto dobu se budete plně soustředit na svou práci. Tikání vám to bude připomínat. Po uplynutí máte 5 minut na odpočinek. A opáčko."

Minutáž, po kterou se člověk soustředí, si může každý upravit podle svých možností a dovedností nebo prostě jak chce. Pravděpodobně to bude mít v čase prodlužující se vývoj. Přivyknutí si na tento způsob práce sice může trvat, ale pokud to člověk zvládne, dostane se mu šťavnaté rajčatové odměny v podobě kvalitně a efektivně vykonané práce.


Nejzajímavější knihy, které vyjdou v roce 2019 - Technika Pomodoro a Metoda Bullet Journal

Velmi sugestivní projev měl Miloš Říha. Na příbězích poklidně vyprávěných v ich formě z dob komunismu demonstroval, jak důležité hodnoty a dovednosti vyučuje skautská instituce. Jak se konkrétní lidé zavření za skauting ve věznicích pomocí Morseovky tajně dohodli na svých výpovědích. Mluvil o důležitosti už odmala učit děti týmovému myšlení a chování. Tahle přednáška se mě osobně moc netýkala, protože děti nemám. A vlastně pro sebe osobně si z ní nic vzít nemůžu. Určitě mi ale poskytla další dobrý pohled do minulosti. Informovanost a vzdělanost lidí je jedinou možností, aby se tyto časy nikdy nevrátily…

Vlastně dala, a to, že moje děti určitě budou jednou chodit do skauta.


Miloš Říha se svým poselstvím.

Matěj Krejčí mluvil o digidetoxu. Pro ty, kteří četli v knihu Hluboká práce, kterou napsal Cal Newport, neřekl nic moc nového. Ale opakování je matka moudrosti, že? Doporučil ale i velmi zajímavé aplikace, jednou z nich je Demetricator. Pomáhá v sebekontrole při používání Facebooku tím, že vám skryje většinu čísel, například kolik máte notifikací, počet lajků a komentářů u příspěvků a další... Druhá dobrá aplikace s názvem News Feed Eradicator skryje vizuální balast, všechny obrázky z příspěvků tak, že vám zbude jen text. To se najednou tak dobře neprokrastinuje na FB, když nemůžete scrollovat po obrázcích.


Také je dobré vědět, kolik času vlastně na tom svém smartphonu trávíme. U iPhonu se nám to od poslední aktualizace systému zobrazuje přímo v nastavení položka Čas u obrazovky a na Androidu se dá stáhnout appka s názvem Quality time. Na sebe prásknu, že mám průměrně denně asi 2 a půl hodiny u obrazovky. Mohlo by to být míň? Možná. Kolik máte vy?


Matěj mluvil také o životních biorytmech, nejproduktivnější jsme dopoledne a tak podobně. Neměl moc čas věnovat se individuálním odchylkám, ale odkázal nás na knihu Kdy: Věda a umění dokonalého načasování. Ještě jsem ji nečetla, ale zanedlouho to napravím.


Udržet si pozornost je v dnešní době čím dál těžší... Digitální detox je jasná cesta! Téma Matěje Krejčího.

Se superhrdinským tričkem od DC Comics, kterým si hned po příchodu Eliška Vyhnánková získala antipatie fanoušků Marvelu, mluvila o tom, jak sociální sítě prodávají. Dwayne Johnson dostává ke svému platu za natočení filmu ještě sedmimístnou sumu za jeho propagaci na svých osobních kanálech. Toho jen tak někdo asi nedosáhne, ale je určitě dobré si uvědomit, jak velký prodejní potenciál sítě mají. Míra exponovanosti se rovná míře prodejnosti. Pro objasnění si půjčím citaci z knihy Hitmakeři:

“Lidem se líbí to, co už znají. Proč tomu tak je? Je to pozůstatek z doby kamenné, když jste to zvíře nebo bobule už kdysi viděli, tak vás to nezabilo."

Facebook, Instagram, YouTube... to jsou všechno dobří sluhové, ale nezapomeňte, že velmi špatní páni.Eliška Vyhnánková s Markem Zuckerbergem v zádech.

"Na světě je lépe, než jak nám to ukazují televizní zprávy."

S touhto hláškou přišel na pódium lektor kritického myšlení a absolvent Centra pro aplikovanou racionalitu CFAR. Lukáš Hána nás chtěl potěšit realitou a připravil si pro nás několik grafů, které ukazují, jak dobře se máme. Lidí pod kritickou hranicí chudoby je nyní poprvé v historii méně než polovina. Lidé se kvalitně dožívají velmi vysokého věku. Díky proočkovanosti jsme úplně vymýtili spoustu nemocí. Realita jako antidepresivum. Že je to neuvěřitelné? Uvěřit můžete v knize Faktomluva.


Kritické myšlení přínáší i pozitivní pravdy. Přednesl Lukáš Hána.


Jak už jsem zmínila na začátku, tato konference byla určená pro všechny, a proto se hosté museli držet pouze na povrchu problematiky. Byl to ale zábavně strávený den a můj seznam knih, které si chci přečíst, je zase o něco delší. Kvalitativně to ovšem na konference od Business Leaders nemá. Myslím, že tam ale Petr Ludwig ani nemíří.Teď už si vážně musím jít balit věci, zítra totiž letíme do Maroka. A jestli nás tam neukradnou, tak se můžete těšit na cestopis.
Zdroj fotografií: Archiv Konec prokrastinace

16 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page